خانه کودک ناصرخسرو

معرفی خانه کودک ناصرخسرو:

یکی از پروژه های انجمن، آموزش و گسترش توانمندی‌های کودکانی است که در شرایط دشوار زندگی می‌کنند، به خصوص کودکانی که در معرض انواع آسیب‌ها و خشونت ها قرار گرفته‌اند. خانه کودک ناصرخسرو یکی از برنامه‌هایی است که با این هدف اجرا می‌شود. خانه کودک ناصرخسرو به نیازهای کودکانی که در بخشی از تهران در منطقه ۱۲ (شامل ناصر خسرو، پامنار و محدوده بازار) زندگی می‌‌کنند، پاسخ می‌دهد.
گروه هدف این برنامه کودکان و نوجوانان (زیر ۱۸ سال) و همچنین تمامی افرادی است که به طور مستقیم یا غیر مستقیم با آنان در ارتباطند، افرادی مانند والدین و معلمان کودکان.


اهداف خانه کودک ناصرخسرو:

۱ ارتقای سطح دانش و آگاهی گروه‌های فوق الذکر در مورد حقوق کودکان، بهداشت فردی، جسمی و روانی و حقوق شهروندی؛

۲ تغییر در نگرش‌ و رفتار این گروه‌ها در راستای حقوق کودک؛

۳ ایجاد احساس مسئولیت در میان جمعیت غالب این منطقه و گروه‌های هدف نسبت به پیرامونشان و تشویق آنان به مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی، با هدف تغییر در نگرش آنان به سوی هماهنگی بیشتر با اهداف پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک.


فعالیت‌های خانه کودک ناصرخسرو:

۱ آموزش:

برنامه‌های آموزشی این پروژه در راستای توسعه توانمندی‌های کودکان و آموزش به آنان برای کسب مهارت‌های مورد نیاز در زندگی است.  راه‌اندازی کلاس‌های مهدکودک و پیش‌دبستانی، ارائه کلاس‌های آموزشی بهداشت فردی و بهداشت روانی برای کودکان پیش‌دبستانی و دبستانی، و برگزاری کلاس‌های حرفه‌آموزی نظیر خیاطی، آرایشگری، کامپیوتر و آموزش زبان از جمله این‌ برنامه‌ها است. آموزش خانواده برای مادران و برگزاری اردوهای آموزشی- تفریحی برای کودکان نیز در این برنامه‌ها گنجانده شده است.

۲ سلامت و بهداشت:

آموزش و ارتقای استانداردهای بهداشت و سلامت به منظور محافظت از کودکان در برابر بیماری‌های مختلف. این آموزش‌ها شامل برگزاری کلاس‌هایی در رابطه با بهداشت فردی و بهداشت روانی است. برخی از فعالیت‌های بهداشتی دیگر عبارتند از:

  • شناسایی کودکان بیمار و ارجاع آنان به کلینیک‌های تخصصی پزشکی؛
  • تلاش برای شناسایی امکانات درمانی پزشکی رایگان و یا ارزان؛
  • تاسیس یک مرکز درمانی در مرکز بهداشت شرق تهران به منظور تنظیم خانواده و کنترل رشد کودکان.

۳ مددکاری اجتماعی:

  • تشکیل پرونده مددکاری برای کودکان با توجه به نیازهای آنان، ارجاع کودکان به مراکز ذی‌صلاح و پیگیری وضعیت آنان تا زمان حل مشکلاتشان؛
  • تلاش برای پیگیری موارد حق حضانت و اخذ اوراق هویتی برای کودکان فاقد آنها؛
  • تلاش برای بهبود شرایط کودکانی که از امکان برخورداری از آموزش رسمی در مناطق آموزش و پرورش محروم مانده‌اند.

۴ روابط عمومی:

در این بخش، فعالیت‌هایی مانند اطلاع رسانی درباره مشکلات، دشواری‌ها، نیازها و همچنین وضعیت کودکان تحت حمایت انجمن و نیز دفاع از حقوق و منافع آنها انجام می‌پذیرد تا بتواند منابع مالی مورد نیاز برای فعالیت‌های انجمن را فراهم آورد. ارائه گزارش‌های مرتبط با روند اجرایی و دستاوردهای خانه‌های کودک و نیز برگزاری نمایشگاه‌ها و مناسبت‌ها نیز از جمله فعالیت‌های روابط عمومی انجمن است.

۵ ایجاد کتابخانه برای کودکان و نوجوانان:

اولین کتابخانه برای کودکان و نوجوانان در این منطقه در سال ۱۳۸۶ توسط خانه کودک ناصرخسرو و به منظور ارتقای سطح دانش کودکان و تشویق فرهنگ کتابخوانی تاسیس شد. در این کتابخانه برنامه‌هایی مانند امانت دادن کتاب، گروه‌های کتابخوانی، دعوت نویسندگان مرتبط با مسائل کودکان و برگزاری رویدادهای ویژه برای تشویق اعضای فعال کتابخانه، اجرا می شود.

 

 

همچنین ببینید: