واحد خراسان جنوبی

معرفی واحد خراسان جنوبی:

این واحد پس از زلزله ۱۳۷۶ در روستاهای اطراف قائن و بیرجند شروع به فعالیت کرد. در ابتدا وظیفه‌ این واحد التیام بخشیدن به آلام و نیازهای اولیه انسان‌های آسیب دیده از زلزله بود، اما در حین کار به تدریج با مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم منطقه روبرو شد و اینگونه بود که انجمن حمایت از حقوق کودکان برای رفع مشکلات و کمبودهای اساسی و ارتقای سطح زندگی کودکان این منطقه و با توجه به اولویت نیازها، تلاش و کوشش پیگیر و برنامه‌ریزی شده‌ای را آغاز کرد.

آدرس: خراسان جنوبی - شهرستان قاینات - شهر اسفدن - بلوار ولایت - روبروی ایستگاه آتش نشانی.

تلفن: 05632583460 و 05632583242

کانال تلگرام: https://t.me/farhangsera_esfeden  

اهداف واحد خراسان جنوبی:

۱ توسعه و پیشبرد اهداف انجمن در روستاهای خراسان جنوبی؛

۲ برطرف کردن کمبودها و نیازهای کودکان این منطقه آسیب پذیر؛

۳ مبارزه با فقر و جلوگیری از مهاجرت کودکان این منطقه.


فعالیت‌های واحد خراسان جنوبی:

۱ تأسیس مهد کودک

واحد خراسان جنوبی پس از زلزله، موفق به تأسیس دو مهد کودک در روستاهای آبیز و اسفدن در منطقه قائنات گردید. تهیه و تجهیز مکان، تربیت مربیان و اداره‌ این دو مهدکودک همگی بر عهده‌ واحد خراسان جنوبی بوده است. نتایج رضایت‌بخش و پیشرفت تحصیلی بیشتر کودکانی که پس از گذراندن دوره در این مهدها وارد دبستان می‌شوند، مورد توجه بیشتر مسئولین آموزش و پرورش قرار گرفت و الگویی برای تأسیس مهدهای روستایی شده است.
اعضای واحد خراسان جنوبی تاکنون در تمام پروژه‌های اجرا شده در این منطقه، با مشارکت والدین به ویژه مادران، شورای روستایی، جوانان تحصیل کرده‌ روستا جهت مربیگری مهدها و مسئولین بهزیستی استان تاکنون مهدهای موفقی را در تعدادی از روستاهای جنوب خراسان افتتاح کرده‌اند. این مهدها با استقبال روستائیان و مسئولین مربوطه روبرو بوده است.

۲ مدرسه‌سازی

برای تحقق بخشیدن به حق برخورداری از فضای آموزشی مناسب و با توجه به شرایط اسفبار مدارس روستاهای خراسان جنوبی، اعضای این واحد موفق شدند با جلب کمك‌های خیرین مدرسه‌ساز ضمن تأسیس 6 مدرسه در روستاهای مشوکی، سفال بند، کفاز، نصرآباد، خوسف و نوغاب با نظارت مداوم و فراهم‌کردن نیازهای تحصیلی کودکان این مدارس، مدارس آنان را به کتابخانه مجهز ساخته که در حال حاضر یکی از مراکز مهم فرهنگی و آموزشی منطقه محسوب می‌شود. افزایش تعداد دانش آموزان به خصوص دختران در این مدارس مشهود است.

۳ آموزش‌یاری

راه‌اندازی این پروژه با هدف ارائه کمك‌های مالی برای استفاده از خوابگاه‌های دانش آموزی جهت تحصیل کودکانی که به علت پراکندگی جغرافیایی و عدم دسترسی به مقاطع تحصیلی بالاتر از ادامه‌ تحصیل محروم مانده بودند، صورت گرفته است. در همین راستا واحد خراسان جنوبی با تأسیس خوابگاه دخترانه به نام پروین اعتصامی و افتتاح خوابگاه پروین دولت آبادی در روستاهای اسدیه درمیان و آسیابان، و همچنین تجهیز خوابگاه‌های دخترانه‌ سربیشه، پسرانه و دخترانه درح و پسرانه‌ لانو، امکان راهیابی این کودکان را به دوره‌های تحصیلی بالاتر فراهم آورده است.

۴ معلم‌یاری

این پروژه نیز برای کودکان ساکن روستاهای پراکنده تدارک دیده شده است، با این هدف که این کودکان بتوانند در کنار خانواده از امکانات تحصیلی در مقاطع بالاتر برخوردار شوند. در این پروژه استخدام تعدادی معلم و اعزام آنها به روستاهای مورد نظر، امکان ادامه‌ تحصیل در مقطع راهنمایی را برای کودکان روستایی میسر ساخته و از ترک تحصیل آنها جلوگیری کرده است.

۵ پروژه ساخت، تأسیس و تجهیز اولین مجتمع فرهنگی در روستاهای اسفدن از توابع قائنات

با تأسیس این مجتمع، دانش آموزان این روستاها و مناطق نزدیک به آنها از امکانات آموزشی، فرهنگی، هنری و ... بهره‌مند می‌شوند. این مجتمع فرهنگی از امکاناتی نظیر کتابخانه و واحد سمعی بصری برخوردار است.


همچنین ببینید: