نهمین گزارش از فعالیت انجمن حمایت از حقوق کودکان در خصوص زلزله مناطق غرب کشور: مورخ 7 آذر ماه 1396

 

گزارش شماره نه -مورخ 7 آذر ماه ۱۳۹۶

چهارمين تیم اعزامی انجمن حمایت از حقوق کودکان در سومین روز حضور در مناطق زلزله زده به دو گروه تقسیم شدند.گروه اول به منظور توزیع 30

عدد والور به سمت روستای دهجامی حرکت کردند. ابتدا گروه با صحبت کردن با اهالی به جمع آوری اطلاعات کاملتری از منطقه پرداختند. در بین صحبت های اهالی نگرانی از وضعیت آینده زندگیشان دیده می شد که نشات گرفته از شایعه ای است که درمنطقه به گوش می رسید. صحبت هایی مبنی بر این که وام 5 میلیون تومانی که دولت برای روستاییان در نظر گرفته است به کسانی که کانکس دریافت کرده اند تعلق نخواهد گرفت. از آنجایی که به علت بارش احتمالی برف و باران در هفته های آینده تا حدود 5 ماه امکان ساخت و ساز وجود ندارد، ساکنین این منطقه نمی توانند همچنان در چادر سکونت کنند و نیاز به کانکس و یا ساختمان های پیش ساخته خواهند داشت. از طرفی تقریبا تمام اهالی صد درصد دارایی های خود (دام و طیور و امکانات محل سکونت) را از دست داده اند و به وام پیشنهادی دولت نیز نیازمندند. اعضای تیم در عین حال که مشغول پیگیری این موضوع هستند سعی در متقاعد کردن اهالی برای اسکان در کانکس ها دارند چرا که اقامت در چادر بیش از این برای کودکان و سالمندان مقدور نمی باشد.
سپس این گروه با لیست گردآوری شده از اقلام و نیازهای ضروری اهالی روستاهای زرده، گوری‌زرد و دهجامی به سمت کرمانشاه حرکت کرد. اقلامی که از بازار کرمانشاه خریداری شد شامل لوازم بهداشتی ،پوشاک زیر ودستکش،وسایلی برای تجهیز مهد کودک روستای زرده و برخی نیازهای ضروری روستای دهجامی و گوری زرده بود. بعد از آن گروه به کرند محل اسکان تیم بازگشتند.
گروه دوم به روستای زرده رفتند. ابتدا به منظور پیگیری امور مربوط به استقرار کانکس در مدرسه ی مرادی،به این روستا عزیمت کردند. بدلیل نبودن مدیر مدرسه این موضوع به روزهای آتی موکول شد. در ادامه با توجه به مشاهده شدن مورد مشکوک کودک آزاری جنسی یک جلسه با زنان روستا برای آموزش فرزند پروری با تاکید بر آموزشهای پیشگیری از آزار جنسی برگزار شد. در همین زمان بقیه ی اعضای تیم در کانکس انجمن در زرده ی پایین به بازی‌های گروهی با بچه ها پرداختند. در تمام مدت حضور تلاش هایی برای آموزش های بیشتر و انتقال تجربیات کار به خانم فرنگیس خدایاری که از اهالی زرده هستند و تجربه کار در مهد کودک داشته‌اند صورت گرفت.
در روز قبل مقداری آرد از طرف خیرین به اهالی زرده پایین اهدا شده بود و از آنجایی که زنان روستا تمایل زیادی برای شروع دوباره پخت نان نشان می دادند اعضای تیم تصمیم گرفتند که برای بانوان روستا ساج تهیه کنند تا امکانات پخت نان برای ایشان فراهم شود. با هماهنگی و پیگیری یکی از اعضای تیم انجمن 60 ساج برای نان پزی از کرمانشاه خریداری شد و در بین اهالی روستا توزیع شد.

 

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter