گزارش روز کار داوطلبانه

چهارشنبه 20 اردیبهشت، روز کار داوطلبانه، شرکت نوارتیس برای انجام کار داوطلبانه به خانه های کودک شوش و ناصرخسرو رفتند و مطابق پیشنهاد مدیران این خانه های کودک، کار غربالگری کودکان این پروژه ها را انجام دادند. در کنار غربالگری کار آموزش بهداشت فردی نیز با کمک فیلم و وسایل آموزشی انجام شد. در نهایت دوستان شرکت بهداشتی بسته های بهداشتی به کودکان هدیه دادند و آنها را به صبحانه مهمان کردند. گزارش تفصیلی و عکس ها را در زیر ببینید:

 

خانه کودک شوش:

اعضای حاضر در خانه کودک شوش :شیرین حیدری،عفت رشیدی،عبدالرحیم رحیمی- رامین رحیمی - زهرا راحل-فاطمه باقری-مریم شرفی- زلیخا رضایی-آقای رحمانی -خانم عطیه عباسی- کارورزان مددکاری(آقای رستمی و آقای ندری و خانم یزدانی)


خانم روحبخش ساعت 9 صبح تماس گرفت که کارشان در ناصرخسرو طول کشیده و دیرتر می آیند و از آنجاییکه دو شیفت را گفته بودیم صبح بیایند کنترل 90 کودک واقعا سخت شده بود و کلاسهای درس را مختل کرده بودند.از آنجاییکه سه کودک بیش فعال داریم و 4 کودک با مشکلات رفتاری شدید ،اعتراض معلمها شنیده می شد. از ساعت 10:30 آمدند وسایل و تجهیزاتشان دیرتر رسید و تا وسایل چیده شد و میزو نیمکت برایشان داخل زمین چیدیم و صندلیها ی اتاق خلاقیت را قبلا چیده بودیم سه الی چهار نفر بعد از ورود به خانه کودک محل را ترک کردند. .ساعت 11:15 کار را شروع کردند دو ایستگاه بینایی سنجی و یک ایستگاه قد و وزن و یک ایستگاه ستون فقرات پسران در زمین چمن مستقر شدند و یک گروه در کتابخانه ایستگاه ستون فقرات دختران را برگزار کردند . و در اتاق خلاقیت نیز ابتدا کودکان 7 تا 13 سال آموزش بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن با ماکت و فیلم آموزشی را دیدند و دو گروه نیز کودکان 14الی18 سال نیز علاوه بر دیدن فیلم آموزشی و بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن در مورد مصرف بی رویه دارو و عوارض دارویی و توجه به گرفتن دارو با نسخه پزشک تاکید و صحبت کردند. به تمام بچه ها کیف مواد بهداشتی شامل ژل ضدعفونی،خمیرندان و مسواک داده شد. تمام کودکان به غیر از غایبین 90 کودک ویزیت شدند و در صفهای منظم مورد معاینه قرار می گرفتند . یکی از خانم ها معاینه ارتوپدی برای دختران خیلی پیگیر بود ولی کلا از تیم پزشکان بیشتر حالت تماشاچی داشتند وگرنه کار خاصی انجام نمی دادند ولی خانم روحبخش خیلی تلاش کردند .
با پایان کار به کودکان شیفت صبح بسته های مواد غذایی شامل آب میوه و ساندویچ کتلت که آورده بودند داده شد و آنها راهی منزل شدند و به شیفت ظهر ساعت 13 که ساعت ناهارشان بود توزیع شد.
از آنجاییکه در طول سال تحصیلی با مشارکت گروه پرستاری و توانبخشی دانشگاه ایران ودانشکده علوم بهزیستی و توانبخشی تمام کودکان هر ترم دانشگاهی مورد ارزیابی غربالگری (معاینه پوست و مو-بهداشت دهان و دندان- ارتوپدی-بینایی سنجی و شنوایی سنجی ) قرار می گیرند و توسط سرپرستان گروه دانشجویی برای معاینه و درمان به دانشگاه معرفی می گردند . کودکان با این شیوه آشنایی داشتند و استقبال کردند .اما برای افراد شرکت نووارتیس موجب تعجب بودند کودکان دو پروژه را مقایسه می کردند و می گفتند وضعیت کودکان خانه کودک شوش بهتر است و نگران بودند که شاید کودکان شپش داشته باشند که گفتم تمام بچه های مشکوک به داشتن شپش شامپو مخصوص گرفتند . در اخر هم به اکثرشان بروشور خانه کودک را دادم و تشویقشان کردم در کانال تلگرام عضو شوند و با فعالیتهای خانه کودکها آشنا شده تا بتوانند برای آینده با برنامه ریزی بهتر و دقیق تری مراجعه کنند ولی تمام ماکتها و برگه ها و بنر و وسایل را و زباله مواد مصرفی شان را در زمین چمن گذاشتند و گفتند بریزید دور در صورتی که سطل زباله خیلی از انها دور نبود و برای بچه ها که هر روز به نظافت کلاس می رسند تا به شیفت بعد تحویل دهند تعجب بود که چرا این اقایان و خانمهای دکتر زباله هایشان را برنداشتند.گزارش معایناتشان را به من بنده دادند .با چند نفر از پزشکان و بچه های یک کلاس عکس یادگاری گرفتیم و پنج ماشین آژانس گرفتیم و با عرض تشکر فراوان از زحماتشان آنها را بدرقه کردیم.
به نظر می رسد اینگونه دوستان که به هر دلیلی تمایل به همکاری دارند ابتدا با خانه های کودک آشنا شوند و نیاز سنجی شود تا با برنامه بهتری و اصولی تر و کاربردی تر مراجعه کنند و اینکه نتیجه این معاینات را چه کسی پیگیری می کند و هزینه اش را چگونه پرداخت شود نیز مهم است . ولی آنچه در حال حاضر نیاز به پیگیری دقیق تر و ایجاد رابطه مناسب تر دارد بحث دندانپزشکی و هزینه درمان و رادیولوژی ان است .
به هر حال از زحمات شما بابت لطف و توجه تان سپاسگزارم
حیدری
مدیرخانه کودک شوش
23/2/96

 

 

خانه کودک ناصرخسرو:

اعضای حاضر از خانه کودک: سحر موسوی، سمانه محولاتی، لیلا شیخی پور، فرشته داوریان، رضا بابارئیسی، پروین صادقی، قدسیه کلهر، معصومه ایرانشاهی، کلثوم فلاح­پسند (ربیعی)، حمیدرضا جعفری، نگار کاشی، ریحانه تیزمغز و علی خالقی، (خانم طاهره پژوهش هم برای بازدید حاضر شدند).

راس ساعت 7، پک­های تغذیه، پک­های بهداشتی و بنرها و وسایل با گروه اول کارمندان نووارتیس وارد خانه کودک شدند.  این پنج نفر بیست دقیقه­ای منتظر ماندند تا بقیه اعضای گروه­شان برسند و سپس شروع به آماده­سازی زمین چمن و برپایی ایستگاه­های معاینه کردند. باوجود تعداد نفرات زیاد اعضای شرکت نووارتیس (حدود 26نفر)، چون اندکی از افراد مشغول کار بودند، کار کند پیشرفت و اولین معاینه تازه ساعت 8 انجام شد و اندکی کارها عقب افتاد (البته تا آخرین نفر کودکان را معاینه کردند و سپس خانه کودک را ترک کردند). از ساعت 8 تا پایان حضور این دوستان، بچه­ها در گروه­های پنج نفره، ابتدا از کلاس کودکان و سپس از کلاس نوجوانان، توسط داوطلبان خودمان به زمین چمن برده می­شدند و در تمام ایستگاه­ها مورد معاینه قرار می­گرفتند (به ترتیب: معاینه چشم، اندازه­گیری قد و وزن، و در نهایت معاینه ستون فقرات) و نتایج معاینات در جداول غربالگری­ای که قبلا در اختیار نماینده شرکت نووارتیس قرار گرفته بود، ثبت می­شد و در پایان تحویل خانه کودک شد. 

افرادی که مسئول آموزش بهداشت فردی و سوءمصرف مواد بودند، با لپ تاپ و پروژکتوری که آورده بودند سالن را برای پخش اسلایدها مجهز کردند و گروه نوجوانان (29 نوجوان از هرسه پایه اول و دوم و سوم)  از ساعت 8 تا 8:35 با موضوعات زیر تحت آموزش قرار گرفتند و به پرسش­های­شان پاسخ داده شد:

  • نحوه صحیح مسواک زدن، تعداد دفعات مسواک­زدن درطول روز و لزوم استفاده از مسواک
  • نیاز به تعویض مسواک هر چندماه یکبار و نمایش مسواک سالم و خراب
  • نحوه صحیح شستشوی دست و چگونگی استفاده از ژل ضدعفونی دست
  • صحبت از داروها، چه کسی حق تجویز دارو دارد و این­که فقط از داروخانه با نسخه پزشک باید دارو تهیه شود
  • نمایش اشکال مختلف داروها (قطره، قرص، پماد، آمپول و...)، و صحبت از فواید و مضرات داروها
  • صحبت از ترامادول و مسکن­های خطرناک و عوارض جانبی آن­ها و نمایش افراد مبتلا به مصرف مداوم (معتادگونه) این داروها
  • طرح سوال از جانب بچه­ها و پاسخ­گویی پزشک آموزش­گر

در نهایت هنگام خروج از سالن پک­های بهداشتی شامل یک عدد مسواک، یک عدد خمیردندان و یک عدد ژل ضدعفونی دست به نوجوانان داده شد  و پس از بازگشتن به کلاس­های­شان از ایشان با پک­های خوراکی (شامل دوعدد ساندویچ کوچک کتلت و یک آب پرتقال) پذیرایی شد.

با پایان معاینات کلاس اول کودکان (25نفر)، پک­های تغذیه هر دو کلاس کودکان (اول و دوم) سر کلاس­های­شان توزیع شد و سپس این دو گروه کودک­سال ساعت 9 برای آموزش به سالن برده شدند. آموزش این گروه 40نفره تا ساعت 9:30 با موضوعاتی مشابه گروه اول (که در بالا نوشته شده است) البته بدون نام بردن از ترامادول و مسکن­های قوی و تنها با تاکید براستفاده نکردن سرخود دارو، برگزار شد. همانطور که پیش­بینی می­شد، نداشتن روش نمایشی یا خلاقیتی برای برقراری ارتباط با این گروه سنی باعث شده بود که بچه­ها با آموزش­گر همکاری لازم را نداشته باشند (روش آموزش: پخش اسلاید و به کاربردن کلمات دشوار هنگام توضیح روش صحیح مسواک زدن، باوجود داشتن ابزاری چون فک ودندان پلاستیکی و مسواکی بسیار بزرگ، جذابیتی برای کودکان نداشت) با مداخله اعضای خانه کودک تلاش کردیم که توجه بچه­ها را به صحبت­های ایشان جلب کنیم. اما قسمت دوم در مورد داروها که آموزش­گر آن شخص دیگری بود و روش­های بهتری برای ارتباط­گیری با بچه­ها استفاده کرد (شوخ طبعی، تشویق کودکان به دست­زدن و صحبت­کردن، تلاش برای یادگیری اسامی بچه­ها و شخصا مخاطب قراردادن آنها) بهتر هم پیشرفت، اما باز هم نه با جذابیت مداوم و حفظ توجه کودکان. در آخر پک­های بهداشتی برای گروه کودکان هم توزیع شد و کسانی که معاینه­شان مانده بود به زمین چمن هدایت شدند.

پس از پایان معاینات از همه این دوستان تشکر کردیم و ایشان را تشویق کردیم که غیر از این روز خاص، برای انجام کارهای داوطلبانه به انجمن و خانه کودک­ها مراجعه کنند. در نهایت، پیشنهاد داریم که انجمن تقدیری ویژه در درجه اول از خانم روح­بخش که امروز بسیار فعالانه و دلسوزانه مشغول کار بودند، و در مرتبه بعدی از خانمی که دوستی صمیمی با خانم روح­بخش داشت اما متاسفانه اسم­شان را فراموش کردیم (روز شنبه برای بازدید از خانه کودک همراه خانم روح­بخش بودند) و امروز بسیار صمیمانه همکاری می­کردند و نهایتا خانم نوعی که در ساماندهی ایستگاه­های معاینه بسیار زحمت کشید داشته باشد.

 

سحرموسوی

مدیر خانه کودک ناصرخسرو

 

 

 

 

 

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter