گزارش تصویری از نخستین نشست شورای ادواری انجمن حمایت از حقوق کودکان

روز چهارشنبه بیستم اردیبهشت ماه، دفتر انجمن حمایت از حقوق کودکان، میزبان حضور ارزشمند اعضای هیئت مدیره ها، بازرسان و مدیران عامل انجمن، از ابتدای فعالیت تا به امروز بود. حضوری که تحت عنوان اولین نشست "شورای ادواری انجمن حمایت از حقوق کودکان" شکل گرفت .

 

نشست با خوش آمد گویی مطهره ناظری، رئیس هیات مدیره انجمن آغاز شد و در ادامه ایشان اظهار داشتند که رویکرد اعضای هیات مدیره نهم رویکردی مبتنی بر تعامل و گفتمان است و همانطور که تاریخچه نانوشته انجمن نشان می دهد ،تاکنون مدیران و بازرسان بسیار توانمندی داشته ایم و قطعا بهره مندی از تجربیات مدیران و بازرسان توانمند انجمن موجب تکامل تصمیمات هیات مدیره خواهد شد . همچنین وی بیان داشت که با وجود همه اختلاف نظرها و  تجربیات تلخ و شیرینی که انجمن به اقتضای حیاتش پشت سرگذاشته است ،همچنان انجمنی فرهیخته و توانمند است . ضمن آنکه با استفاده از نظرات کلیه اعضای هیات مدیره و بازرسین  در ادوار مختلف، می توان با هدف توانمندی مضاعف ، تحول مثبت و رو به جلویی ایجاد نمود و با همراهی کلیه دوستان ،تلفیق هنرمندانه ای از تجربه و تخصص شکل خواهد گرفت .پس از آن اعضای هیئت مدیره و بازرس دوره حاضر معرفی شدند .

سپس شیوا دولت آبادی، مدیر عامل انجمن برای ادامه سخنرانی دعوت شدند. ایشان نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدار دوستان قدیمی انجمن اظهار داشتند که الگوی شورای ادواری،  الگوی جذب سرمایه های انسانی است و استفاده از تجارب و دانش این انسان ها، بسیار مفیدخواهد بود. اعضای شورای ادواری می توانند هر زمان که صلاح دانستند به هیات مدیره پیشنهاداتی ارائه کنند و هیات مدیره نیز از آنها راهنمایی بخواهد. دولت آبادی در ادامه به این نکته پرداخت که یکی از اولین نیازهای انجمن، یک مدیرعامل است که بتواند با گذاشتن وقت بیشتر به سر و سامان یافتن اوضاع انجمن و رشد آن کمک کند.

وی در ادامه از روزهای اول انجمن چنین گفت:

" لازم است انجمن را با نام مهدخت صنعتی تداعی کنیم که طراحی انجمن با او بود، یک روز خانم صنعتی به من زنگ زدند و گفتند ایران کنوانسیون جهانی حقوق کودک را پذیرفته که می تواند در وضعیت کودکان تاثیر زیادی داشته باشند و ما کسانی را داریم که می توانیم با هم جلسه ای برای تصمیم گیری بگذاریم.جلسه ای با حضور بیش از 60 نفر در منزل خانم نوش آفرین انصاری تشکیل شد. طیف آدم ها آنقدر وسیع بود که مثلا کنار من آقای بهروز قریب پور نشسته بود. خانم قاسم زاده، خانم همایونی، خانم سلح جو و خیلی های دیگر هم بودند. از آن به بعد برگزاری جلسات ماهانه، بازارچه، دیگر جلسه ها و ... شروع شد. جلسات نوشتن اساسنامه، تفکیک مسولیت های انجمن، روش عضویت و تصمیم گیری برای داشتن حق رای از کارهای اولیه بود. در برهه هایی انجمن بسیار پیشتاز بود . سپس از دل انجمن مجموعه های دیگری شکل گرفت . با این حال ما برای دموکراسی تلاش کردیم و مجبور شده ایم بهای آن را گاهی با اختلاف سلیقه ها بپردازیم..."

 

پس از بازگویی خاطرات روزهای اولین انجمن ،  فرشید یزدانی عضو علی البدل هیئت مدیره در صحبت های خود بیان کردند :" آدم هایی که سرمایه اجتماعی هستند، با رفتن شان از انجمن آن سرمایه را می برند. دلیل درست کردن این شورا آن است که این ارتباط قطع نشود و دلیل دیگر، انجام گفتگوست.به نظر می آید ضرورت شکل گیری گفت و گو و ماندگاری سرمایه های اجتماعی دلیل ایجاد این شوراست. این شورا می تواند تک گویی ها را بشکند و طرف مقابل هم درک بشود.اما نگرانی هایی هم می تواند از تشکیل این جلسه وجود داشته باشد، برخی سابقه ای دارند که انتظار دارند اگر حرفی می زنند، انجام شود، اما این از همین اول توضیح داده می شود که تصمیم با هیات مدیره است و حتی شاید این نگرانی به دلیل وجود فضای گفتگو بی مورد باشد. می توانیم اصولی برای شورا بنویسیم و از هیات مدیره هم نباید انتظارداشته باشیم که آن را تصویب کند، هر چند با وجود فضای گفتگو شاید اصلا این مشکلات پیش نیاید .  "

پس از این گفتگو ،تک تک اعضای شورا خود  را معرفی کردند و از سابقه خود در انجمن گفتند، بعضی معرفی خود را با بیان خاطراتی همراه کردند، در این میان مسعوده مشایخ از روزهای اول انجمن چنین گفتند:

"در یک روز بهاری، برای درس دادن به بچه ها به پارک خواجوی کرمانی رفتیم. اردیبهشت ماه بود، درختاب پر از شکوفه بودند وباران ملایمی می بارید. بالاخره چند کودک خیابانی پیدا کردیم.کم کم در فرهنگسرای خواجوی کرمانی، با دادن خوراکی، نمایش و تشویق، بچه ها را جذب می کردیم تا به فرهنگسرا بیایند.گروهی از دانشگاه شهید بهشتی اعلام آمادگی کردند و برای معاینه کودکان می آمدند... "

در نهایت نیز معارفه دوستان با سخنان حسن عشایری پایان یافت . در بخشی از نشست ، مطهره ناظری، با بیان لزوم انتخاب سریع تر مدیر عامل از همه حضار دعوت کرد که در صورت تمایل فرم استخدام مدیرعاملی را تکمیل کنند.

همچنین در انتها بیان کردند که امروز اولین نشست شورا توسط هیات مدیره حاضر ،انجام شده و پس از این نیز تداوم جلسات این شورا صرفا با تمایل و همراهی این جمع مقدور خواهد بود.

در پاسخ به این که در این شورا چه اتفاقاتی خواهد افتاد، انتخاب مدیر عامل، صحبت درباره مشکلات مکان و ساختمان خانه کودک شوش و چند مورد دیگر بیان شد که می تواند به عنوان موضوعات قابل بررسی در جلسات بعدی در نظر گرفته شود.

هم چنین در مورد ساختار شورا در کنار هیات مدیره، فرشید یزدانی توضیح داد که شورای ادواری ، شان مشورتی داشته و هیات مدیره مخیر به اجرای تصمیمات و نظریات مشورتی شورا خواهد بود.

در خاتمه به پاس قدردانی از حضور ارزشمند اعضای شورای ادواری و نیز  به رسم یادبود ، گلدان هایی منقش به آرم انجمن حمایت از حقوق کودکان،  از طرف هیات مدیره به دوستان حاضردر نشست تقدیم شد.

 

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter