گزارش انجمن حمایت از حقوق کودکان از همایش یک روزه با موضوع شعار "بیا در مورد افسردگی حرف بزنیم"

 

گزارش انجمن حمایت از حقوق کودکان از همایش یک روزه  دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با موضوع شعار  جهانی امسال؛ "بیا در مورد افسردگی حرف بزنیم"

 

روز جهانی سلامت در سال 2017 ، توسط سازمان جهانی بهداشت به "اهمیت پیشگیری و درمان بیماری افسردگی" اختصاص داده شده است. به همین مناسبت همایش یک روزه با شعار جهانی "بیا در مورد افسردگی حرف بزنیم" توسط دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در روز یکشنبه 20 فروردین 1396  برگزار شد. جناب آقای دکتر حاجبی مدیر کل محترم دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد ضمن خیرمقدم، اهمیت نقش ارتقا آگاهی عمومی در پیشگیری و درمان اختلالات روانپزشکی را مورد بررسی قرار دادند.بعد از آن  پیام تصویری، پیام جناب آقای دکتر فکری، مدیر کل دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت به مناسبت روز جهانی بهداشت پخش شد که ترجمه آن به شرح زیر است:
"افسردگی یک بیماری ناتوان کننده است که در آن افراد مبتلا، از احساس غمگینی طاقت فرسا رنج برده، علاقه شان را به فعالیت هایی که قبلا از آن لذت  می برده اند از دست داده و انجام فعالیت های روزانه برایشان سخت می شود."

 در حال حاضر در جهان، 300 میلیون نفر مبتلا به افسردگی هستند. این بیماری می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، اما افرادی که متاثر از بحران های انسانی و یا جنگ ها بوده اند و یا تحت تاثیر نیروی قهریه آواره شده اند، آسیب پذیرتر می باشند .
با وجود اینکه درمان های موثر در دسترس می باشد، انگ پیرامون بیماری ممکن است همچنان مانع از مراجعه بیماران برای درمان شود.همگان در کمک به بیماران مبتلا به افسردگی برای دریافت درمان و مراقبت های درمانی، آن طور که شایسته شان است، نقش دارند.

دولت ها می توانند خدمات سلامت روان را بهبود بخشند .
خانواده ها و گروه های اجتماعی میتوانند حمایت های اجتماعی را به بیماران ارایه کنند.
انجمن ها و گروه ها ی مردم نهاد می توانند سطح آگاهی جامعه را در این زمینه بالا ببرند.
افراد (مبتلا)می توانند درخواست کمک نمایند و کمک های درمانی دریافت کنند و همچنین در مورد احساساتشان با دیگران صحبت کنند .

در این روز جهانی سلامت، ما میتوانیم در مورد افسردگی کاری انجام دهیم. بیایید با انگ بیماری مبارزه کنیم و دیگران را به صحبت کردن بی پرده (در مورد افسردگی) دعوت کنیم .
افسردگی:اجازه دهید صحبت کنیم...

سخنران بعدی جناب آقای دکتر ثمین صدیق نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران بودند. سپس جناب آقای دکتر سیاری معاون محترم بهداشت به گسترش خدمات سلامت روان در طرح تحول نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران پرداختند. اجرای گروه سرود بیماران روانپزشکی بیمارستان رازی به  فضای همایش رنگ و بوی دیگری بخشید و بعد از چند اجرای زیبای گروه سرود، جناب آقای نوربالا، مشاور محترم وزارت بهداشت در حوزه سلامت روان، شیوع و بار بیماری افسردگی در ایران را مورد بررسی قرار دادند و بعد از آن به پاس خدمات، در گسترش خدمات سلامت روان در کشور به تعدادی از برگزیدگان کشوری لوح تقدیر اهدا شد. در آخر همایش با سخنان جناب آقای دکتر هاشمی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران در مورد شیوع افسردگی در مناطق مختلف کشور و علل آن به اتمام رسید .

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter