گزارشی از گردهمایی اعضای انجمن حمایت از حقوق کودکان بمناسبت روز جهانی داوطلب

 

‎انجمن حمايت از حقوق كودكان در بعداز ظهر سه شنبه بيست و يكم آذرماه سال یکهزارو سیصدونود وشش ، پذيراى ياران خود بود تا بار ديگر داوطلبان

روان کودکان زیرآوار زلزله / حقوق كودكان در هنگام بروز بلاياي طبيعي در گفت‌وگوی قانون با مطهره ناظري، وکیل دادگستری وریس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان

 

 

روان کودکان زیر آوار زلزله

نفیسه صباغی


فرآیند دریافت حکم سرپرستی کودکان و تداوم سرپرستی درخواست‌دهنده چندان ساده نیست

روان کودکان زیر آوار زلزله - لزوم خدمات روانشناختی به آسیب دیدگان در گفتگوی قانون با دکتر الهه خوشنویس، روانشناس و عضوهیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان

 

لزوم ارائه خدمات روان‌شناختي به حادثه ديدگان

الهه خوش‌نويس، / عضو هیات‌مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان

هنگام وقوع حوادثي مانند سيل، زلزله و.... بسياري از نيروها بسيج مي‌شوند تا موقعيت و شرايط فيزيكي حادثه ديدگان را تغيير دهند. به عبارت ديگر، مهم‌ترين اولويت در هنگام اين گونه بحران‌ها، اسكان حادثه‌ديدگان و پس آن نيز آواربرداري و.... است و كمتر به بحث‌هاي روان‌شناسي حادثه ديدگان پرداخته مي‌شود. درواقع در حوادث تروماتيك يا به عبارتي شوك رواني كه كسي انتظار آن را نداشته و به دليل موقعيت خاص ايجاد شده است، اگر از همان روزهاي ابتدايي به مدت يك ماه مداخله‌هاي روان‌شناسي روي افراد حادثه ديده انجام شود، مي‌تواند در بهبود شرايط افراد بسيار موثر باشد و مشكلات آن‌ها را برطرف شود. در حالي كه اگر اين مدت بگذرد و بحث‌هاي روان‌شناسي روي حادثه‌ديدگان انجام نشود، فرد دچار اختلال استرس پس از حادثه خواهد شد كه در اين مرحله براي اينكه فرد به شرايط عادي بازگردد، نياز به خدمات درماني و روان‌شناختي طولاني مدت دارد.

نكته مهم اين است كه در اين گونه حوادث، تعدادي از كودكان خانواده خود را از دست مي‌دهند كه در مورد آن‌ها نيز اولين اقدام اين است كه خانواده‌ها بدانند كه در هر سني واكنش افراد نسبت به واقعه‌اي كه اتفاق افتاده، متفاوت بوده و لازم است كه اين واكنش‌ها را بشناسند تا بتوانند با اين كودكان به درستي برخورد كنند.

در اين راستا بايد گفت اگر زمان كودكي را به دوقسمت تقسيم كنيم، كودكي اول را تا پيش دبستان بدانيم و كودكي دوم را تا 12 سالگي، در دوران كودكي اول، بچه‌ها پس از مواجهه با اين حوادث، به صورت معمول به اطرافيان خود به شدت وابسته شده و از آن‌ها جدا نمي‌شوند و نسبت به افراد غريبه واكنش نشان مي‌دهند. اين كودكان هنگام خواب مشكل دارند، تنها نمي‌خوابند و خوا‌ب‌هاي بد مي‌ببيند و ممكن است برخي از آن‌ها دچار شب‌ادراري شوند، برخي نيز اختلالات تكلم پيدا مي‌كنند اما در دوران كودكي دوم كه از سن پيش دبستاني تا 12 سالگي است، كودكان پس از حوادثي مانند زلزله، بيشتر دچار اضطراب و اختلال در خواب مي‌شوند و همواره نگران اين هستند كه دوباره حادثه‌اي ديگر رخ دهد. برخي از كودكان نيز مشكل درسي پيدا مي‌كنند يا در مواردي نيز ترس از مدرسه دارند.

واكنش نوجوانان در اين‌گونه حوادث، مانند بزرگسالان است. ممكن است پرخاشگر و تحريك‌پذير ‌شوند و با كوچك‌ترين موضوعي از كوره در رفته و با والدين خود درگيري پيدا ‌كنند .گاهي نيز افت تحصيلي پيدا مي‌كنند. برخي از اين نوجوانان ممكن است خانه‌نشين ‌شونداما نكته بسيار مهم اين بوده كه بزرگسالان اين علايم را جدي بگيرند و بدانند در اين هنگام، چه رفتاري با آ‌ن‌ها داشته باشند و كودك و نوجوان را در موقعيتي قرار ندهند كه فشار بيشتري بر وي تحميل شود.

هرچند ممكن است اين موضوع مطرح شود كه خانواده‌هاي اين كودك يا نوجوانان كه خود درگير حادثه و آسيب‌ديده هستند، نتوانند حمايت لازم را از كودكان و نوجوانان به عمل آورند. در اين زمينه بايد گفت سازمان‌هاي مردم نهاد و سازمان‌هايي كه در اين زمينه مسئوليت دارند، وظيفه دارند از كودكان و نوجوانان حمايت كنند. ضمن اينكه اين گروه‌ها مي‌توانند نحوه برخورد با اين كودكان و نوجوانان را به خانواده‌ها آموزش دهند.

البته پس از زلزله اخير در كرمانشاه نيز بسياري از سازمان‌هاي مردم نهاد، انجمن حمايت از حقوق كودك، انجمن مادران امروز و.... در مناطق زلزله زده حضور يافته و برخي از آن‌ها به صورت تخصصي كاركودك انجام مي‌دهند . بنده به ياد دارم زماني كه زلزله بم اتفاق افتاد، وزارت بهداشت تيم‌هايي متشكل از روان‌شناسان و روان‌پزشكان آموزش ديده را به منطقه بم فرستاد كه اين تيم به چادرها و كانكس‌هاي افراد مراجعه و با خانواده ‌ها صحبت مي‌كردند و پرسشنامه‌هايي را نيز پر مي‌كردند و از آن‌ها دعوت مي‌كردند در كارگاه‌هايي كه براي خدمات مشاوره‌اي ايجاد شده بود، شركت كنند. همان زمان وزارت بهداشت كاري پژوهشي انجام داد و انجمن حقوق كودك براي كودكان خانواده كارگاه‌هاي كنترل خشم ايجاد كرد كه البته نتايج خوبي هم به دنبال داشت و كودكان توانسنتد شرايط را بپذيرند و با آن كنار بيايند. با توجه به اينكه آن زمان بنده نيز به عنوان روان‌شناس در منطقه بم حضور داشتم،پس از چند سال يعني در سال 87 كه دوباره به مناطق زلزله زده بم مراجعه كرديم، مشكل خاصي در آنجا مشاهده نكرديم. هرچند برخي از افراد هنوز هم از مشكلات خود گلايه داشتند اما در اين ميان برخي از افراد پس از اتمام دوره فعاليت نيروهاي حمايتي، رها شده بودند يا اينكه برخي از آن‌ها يا كودكاني كه هنوز نياز به حمايت داشتند، به واسطه برخي از قوانين و تبصره‌هاي دست و پاگير رها شده بودند. براي مثال بهزيستي عنوان كرده بود به دليل اينكه شرايط نگهداري دختران را ندارد، دختران بالاي 15 سال كه در اين مراكز نگهداري مي‌شوند بايد ازدواج كننداما گاهي ممكن است پس از حادثه‌اي مانند زلزله، فقر و مشكلات اقتصادي منجر به اعمال خشونت شده يا به عبارت ديگر رفتارهاي خشن منجر به آزار خانواده شود. درواقع افراد بزرگسال هنگام مواجهه با اين حوادث به دليل اينكه باورهاي‌شان به هم مي‌ريزد تا مدتي دچا شوك شده و نمي‌دانند در مقابل اين حادثه چه واكنشي بايد داشته باشند؛گاهي نيز احساس گناه مي‌كنند، پس چنين افرادي با اين حجم از فشار، نمي‌توانند خود را كنترل كنند؛ به همين دليل مرتكب رفتارهاي خشن نيز خواهند شد. نكته مهم اين است كه در صورت مشاهده اين گونه رفتارها بايد بدانيم كه اين فرد بيمار است و نياز به درمان دارد و به صورت عمدي و با شناخت مرتكب اين گونه رفتارها نمي‌شود.

لینک منبع خبر:   http://l1l.ir/39po

 

 

دکترشیوا دولت آبادی،ازموسسین انجمن حمایت از حقوق کودکان: مدارس ما نیاز به حضور مددکار اجتماعی دارد - عدالت آموزشی سرمنشأ حقوق کودکان قرارگیرد

 

 

دکتر شیوا دولت آبادی روانشناس و مدیرعامل پیشین انجمن حمایت از حقوق کودکان گفت: خیلی از مدارس ما نیاز به مددکار دارند تا بتوانیم از کودکان در برابر مسائلی که در خانه و جامعه اتفاق می افتد حمایت کنیم مسلما مدارس ما نیاز بیشتری به مشاوره های روانشناسی خوب برای استعداد یابی، تشخیص به موقع کمبود های آموزشی و  شناسایی کاستی های مسائل روانی دارد.

جشن روز داوطلب - سه شنبه 21 آذرماه 1396

 

 

بمناسبت روز جهانی داوطلب گردهم می آییم...

 

 

منتظر دیدار شما داوطلبان گرامی انجمن حمایت از حقوق کودکان در جشن روز داوطلب هستیم


‎ سه شنبه ۲۱ آذر ماه

ساعت ۱۶الی۱۸


‎دفتر مرکزی انجمن حمایت از حقوق کودکان