گزارش همايش مبارزه با كودك آزاری

اين همايش از ساعت ١١:٣٠تا ١:٣٠روز دوشنبه ٢٥ارديبهشت در دانشگاه پرديس فرهنگيان شهرري به ابتكار گروه مشاوره علوم تربيتي برگزار شد. در ابتدای جلسه مهران بيغمي رييس پردیس مفتح شهر ری، ضمن خوشامدگويی و گراميداشت ياد فردوسی، در صحبتی کوتاه هدف همايش را آشنايی دانشجويان با كودك آزاری و انواع آن عنوان کرد.

در ادامه فيلم هايی درباره كودك آزاری پخش شد و سپس طاهره پژوهش، عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان، به عنوان نماينده انجمن در مورد نقش آموزش و پرورش در شكل گيري شخصيت انسان و اينكه مدرسه بايد محل كشف و شكوفايي استعداد بچه ها باشد صحبت كرد و درادامه در مورد تعريف كودك آزاری، انواع آن وتاريخچه بوجود آمدن اين واژه از سال ١٨٩٨ در امريكا وتاريخچه تشكيل انجمن و طرح اين واژه در ايران، قانون كودك آزاری مصوب سال13٨١ و معرفي اورژانس اجتماعی و صداي يارای انجمن توضيحاتی داد.

دو گزارش تصویری از اسفدن

اردوی قاین:

اردو طبق اطلاع رسانی های قبلی و شناسایی کودکان فعال در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری اردو از ساعت 8 صبح روز جمعه 29 اردیبهشت ماه به مقصد قاین آغاز شد. در ابتدای ورود به شهر قاین از آرامگاه بوذرجمهر قاینی حکیم ادیب و شاعر سده ی چهارم بازدید شد. برنامه بعدی حضور در پارک جنگلی قهستان بود که در آن جا برای بازی و سرگرمی کودکان برنامه هایی مانند برگزاری مسابقه ی پرتاپ توپ داخل سبد و طناب زنی در نظر گرفته شده بود که با اهدای جوایز و ایجاد فضای شاد و مفرح برای کودکان پایان یافت. در ادامه بازدید از پارک سینما، صرف ناهار و تماشای فیلم در سینمای شهر نیز از برنامه های این اردو بود. ساعت 16 نیز به سمت اسفدن بازگشتیم.

گزارش روز کار داوطلبانه

چهارشنبه 20 اردیبهشت، روز کار داوطلبانه، شرکت نوارتیس برای انجام کار داوطلبانه به خانه های کودک شوش و ناصرخسرو رفتند و مطابق پیشنهاد مدیران این خانه های کودک، کار غربالگری کودکان این پروژه ها را انجام دادند. در کنار غربالگری کار آموزش بهداشت فردی نیز با کمک فیلم و وسایل آموزشی انجام شد. در نهایت دوستان شرکت بهداشتی بسته های بهداشتی به کودکان هدیه دادند و آنها را به صبحانه مهمان کردند. گزارش تفصیلی و عکس ها را در زیر ببینید:

تحصیل کودکان مهاجر در ایران فرصت است یا تهدید؟

طاهره پژوهش

تلفن خانه کودک زنگ می زند. صدای زنگ تلفن در میان هیاهوی بچه ها که یکی مداد می خواهد و یکی توپ و دیگری از انتخابات شورای دانش آموزی می پرسد، گم می شود. گوشی را بر می دارم، صدایی هیجانزده می گوید: سلام خانم! من عبدالفتاح هستم. از کابل زنگ میزنم. فقط می خواستم بگم من رشته اقتصاد دانشگاه کابل قبول شدم.

...

تحصیل کودکان مهاجر در ایران به یک مشکل پیچیده و کلافی سردرگم تبدیل شده است. درحالی که آموزش و پرورش برای تحقق و اجرای اصل سی ام قانون اساسی، مبتنی بر فراهم کردن وسایل آموزش وپرورش رایگان برای همه تا پایان دوره متوسطه و ماده 26 پیمان نامه حقوق کودک مبتنی بر اجباری کردن و در دسترس قراردادن آموزش ابتدایی رایگان برای همه، موظف است امکانات لازم را برای تحصیل همه کسانی که در جغرافیای ایران زندگی می کنند، فراهم کند. سال ها از حضور آنان در مدارس دولتی ممانعت می شد تا اینکه به دستور مقام معظم رهبری در سال 94 اعلام شد که  همه کودکان افغانستانی با کارت آموزشی می توانند در مدارس ثبت نام کنند. متأسفانه گرفتن کارت در فرصت های تعیین شده مشکلات زیادی دربرداشت و آموزش و پرورش در سال گذشته تنها موفق به ثبت نام 48  هزار دانش آموز جدید افغانستانی شد که در مقایسه با جمعیت میلیونی مهاجران غیرقانونی رقم ناچیزی است.

گزارش تصویری از نخستین نشست شورای ادواری انجمن حمایت از حقوق کودکان

روز چهارشنبه بیستم اردیبهشت ماه، دفتر انجمن حمایت از حقوق کودکان، میزبان حضور ارزشمند اعضای هیئت مدیره ها، بازرسان و مدیران عامل انجمن، از ابتدای فعالیت تا به امروز بود. حضوری که تحت عنوان اولین نشست "شورای ادواری انجمن حمایت از حقوق کودکان" شکل گرفت .